25. Letní krajková čapka a ponožky


Krajková čapka a krajkové ponožky jako souprava

Velikost: čapka na obvod hlavy 52 – 54 cm, ponožky vel. 38-39

Potřeby:

  • středně silná bavlněná nebo letní akrylová příze – spotřeba na čapku cca 50 g a na ponožky cca 100g
  • ponožkové (dvouhroté) jehice č. 3

Použité vzory a zkratky:

  • Lícový žerzej = lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace
  • Dírková řada pro ohyb lemu střídáme 1 nahodit, 2splést hladce – po celou kruhovou řadu.
  • Dírkový vzor (A) – pleteme podle grafického popisu:

  •   (vysvětlivky značek)
  • V popisu je zobrazen jen 1 motiv. Sudé kruhové řady pleteme hladce. Svisle opakujeme kruhové řady 1 až 12.
  • 2 spl hl = 2 oka splést hladce
  • 1 nah = 1 oko nahodit

Zkušební vzorek: 
Na modelu 23 ok ažurového vzoru a 42 řad = 10×10 cm

POSTUP PRÁCE:



ČAPKA:
Nahodíme 112 ok a oka rozdělíme na 4 jehlice. Upleteme 2 kruhové řady hladce a jednu řadu s dírkami pro přehyb lemu (střídáme 1 nah, 2 spl hl).
Následují ještě 3 kruhové řady opět hladce. Lem přeložíme pak v přehybu do rubu a splétáme oka první kruhové řady s oky na jehlicích ve dvojitý lem.
Další kruhovou řadu upleteme ještě také hladce a pak už pokračujeme ažurovým vzorem podle předlohy A. Máme celkem 14 motivů vzoru kolem dokola.
Ve výši 13 cm (tj. 48 kruhových řad vzoru) začneme čapku zúžovat takto:           v každém kosočtverci spleteme místo 3 ok (viz popis 1. řady vzoru) 5 ok v jedno oko – na celkových 84 ok. Takto ujímáme ještě 2x, takže zbyde 28 ok. 
Následující 2 kruhové řady upleteme hladce. V další řadě spleteme vždy 2 hladká oka vedle sebe v jedno oko a zbylých 14 ok protáhneme pracovní přízí, stáhneme a sešijeme.

PONOŽKY

Vzor na ponožkách pleteme podle následující předlohy, kde je zobrazen 1 celý kosočtverčný motiv + 5 začátečních ok + 4 oka konečná.
Grafický popis B:

Sudé kruhové řady pleteme hladce.
Svisle opakujeme stále 1. až 12. kruhovou řadu vzoru.
Vysvětlivky ke značkám jsou zde.

Postup práce:

Začínáme ponožku shora – nahodíme 40 ok, která rozdělíme po 10 na 4 jehlice. Upleteme 2 kruhové řady hladce, následující dírková řada je pro přehyb (pleteme 1 nah, 2spl hl – střídáme po celé řadě), pak 3 kruhové řady hladce. Stejně jako u čapky spleteme nyní oka začáteční řady s oky na jehlici ve dvojitý lem.
Následuje 1 řada hladce a pokračujeme ažurovým vzorem podle grafického popisu B (bez krajových ok). Kolem dokola máme 5 motivů vzoru. Ve výši 15 cm (tj. 50 kruhových řad vzoru) začíná pata.
Pro patu přesuneme 3 poslední oka 1. jehlice na 2. jehlici a první 2 oka ze 4. jehlice přesuneme na 3. jehlici. Pak ponecháme 2. a 3. jehlici  (tj. 25 ok) bez pletení a pokračujeme v pletení ok 1. a 4. jehlice (tj. 15 ok). Patu pleteme lícovým žerzejem – tedy líc hladce a rub obrace. V 1. řadě pletené žerzejem přidáme rovnoměrně 6 ok (na celkových 21 ok). Dále zkracujeme řady: na konci každé další řady pleteme o 1 oko méně a s nahozením obrátíme. Zbývá-li pouze 7 ok, pleteme na konci každé řady o 1 oko více než v předcházející, opět obracíme s nahozením a sočasně splétáme nahození hlace nebo obrace anglicky s dalším okem.

Poznámka: pokud pleteme patu ponožky poprvé anebo si nejsme úpně jisti, že rozumíme popisu, koukneme se na nějaké návodné video pro pletení paty,
např. zde

Dále pokračujeme v pletení znovu v kruhových řadách, ale tak, že na nártu máme 5 začátečních ok, 2 celé kosočtvercové motivy a 4 konečná oka (viz popis vzoru B). Ostatní oka pro chodidla pleteme hladce. Dosáhneme-li konce malíčku, vypracujeme špičku. Všechna oka špičky pleteme hladce.
Oka rozdělíme na jehlice po 11 a 12 a ujímáme. 
Spleteme 2 předpodslední oka 1. a 3. jehlice hladce v 1 oko a 
2. a 3. oko 2. a 4. jehlice spleteme v 1 oko přetažením.
Takto ujímáme ještě 4x v každé 3. řadě, 2x v každé 2. řadě a 2x ve dvou příštích řadách. Zbylých 10 ok stáhneme pracovní přízí a pevně sešijeme.


Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.